Mines & Wines 2006 - Speaker Programme

 

Thursday 25th May

Chairperson : Lindsay Gilligan

9:00am

Lindsay Gilligan

Introduction

9:10am

Dick Glen

 

The Lachlan Orogen Abstract .ppt

New boundaries, new data, new ideas, new deposits

9:50am

David Cooke, Dick Tosdal, Claire Chamberlain and Cari Deyell

Porphyries & Epithermal Deposits Abstract .ppt

A view from outside the Macquarie Arc

10.30am 11.00am Morning Tea

Chairperson : Kim Stanton-Cook

11:00am

Bruce Mowat

 

Porphyry Cu-Au in NSW Abstract .ppt

Characteristics of porphyry Cu-Au systems in the Ordovician Macquarie Arc of NSW.

11:30am

Chris Torrey & Paul Burrell

 

Copper Hill Abstract .ppt

Geology and Mineralisation of the Copper Hill Area

12:00pm

Andrew Lye, Graham Crook & Lennard Kolff van Oosterwijk

Northparkes Abstract .ppt

The Discovery History of the Northparkes Deposits

12:30pm 1:30pm Lunch

Chairperson : Chris Torrey

1:30pm

Stuart Matthews & McInnes

Cowal Gold Mine .ppt

Geology and Mining at the Cowal Gold Mine

2:00pm

Dean Fredricksen

Newcrest Abstract .ppt

Cadia Cu-Au Deposit

2:30pm

Terry Ransted & Ian Chalmers

Wyoming Abstract .ppt

Tomingley Gold Project

3:00pm 3:30pm Afternoon tea

Chairperson : Steve Collins

3:30pm

Phil Blevin

Granite Mineralisation in NSW Abstract .ppt

Associated mineralisation in New South Wales: data, models and opportunities for the future

4:00pm

Darren Glover

Dargues Reef .ppt

4:30am

Bob Beeson & Dave Borton

 

Drake Abstract .ppt

The Mt Carrington epithermal gold-silver-zinc system and the host Drake Volcanics.

 

 

 

7:00pm

Conference Dinner- Tamburlaine Winery Guest Speaker: Professor Ian Plimer

 


 

Friday 26th May

Chairperson : Sam Lees

9:00am

Vlad David

 

Cobar Perspective Abstract .ppt

Metallogenesis of the Cobar Region, Central West NSW

9:30am

Jason Hosken, Derek Webb & Ian Stockton

CSA Mine Abstract .ppt

Geology, geochemistry and geophysics in the CSA near mine environment.

10:00am

Mike Erceg & Bruce Hooper

Tritton Copper Mine Abstract .ppt

New understanding of the Tritton Copper Mine, NSW and its potential from mining of this blind discovery

10:30am 11:00am Morning Tea

Chairperson : Peter Lewis

11:00am

Angus Collins, Managing Director, Ian Mackenzie, Jeff Randell & Stuart Jeffrey

Hera Gold Base Metal Deposit Abstract .ppt

Thoughts from the Porch.

11:30pm

Rex Berthelsen

 

The Peak Abstract .ppt

The Cobar Goldfield - Variations of a Theme

12:00pm

Peter Nicholson

Endeavor Mine Abstract .ppt

Endeavor Ag/Pb/Zn Mine

 

12:30pm 1:30pm Lunch

Chairperson : Cay Mims/Tim McConachy

1:30pm

Ian Pringle

 

Bowdens Silver Deposit Abstract .ppt

Renewed Interest with an improving Silver price

2:00pm

Bruce Hooper or Phil Shields

Hillgrove Abstract .ppt

Exploration and Development of the Hillgrove Gold - Antimony Mine.

2:30pm

Brett McKay

Phoenix Abstract .ppt

Intrusion-Related Gold Deposits in New England - The Tooloom Example

3:00pm 3:30pm Afternoon tea

Chairperson : John Watkins

3:30pm

R.A. Glen,  R.J. Korsch,  R. Costelloe & R. Mantaring

Thomson Seismic Program Abstract .pps

Preliminary results from the Thomson-Lachlan deep seismic survey, northwest New South Wales

4:00pm

John Greenfield

 

Thomson Orogen Abstract .ppt

New Frontiers

4:30pm

Michael Hallett

 

Stawell / Bendigo Zone Abstract .ppt

Extensions of the Bendigo and Stawell Zones in New South Wales: Insights from geophysical interpretation

 

5:00pm

All Abstracts in one 9.5Kb .pdf

 

Presenters are bold and italicised

The Feedjit SMEDG Visitor Map